Aktualności

Jesteś tutaj: Home 9 Aktualności 9 Dzieje się w Lubaczowie 9 Park Przemysłowy Lubaczów włączony do SSE

Park Przemysłowy Lubaczów włączony do SSE

utworzone przez | 30 gru, 2016 | Dzieje się w Lubaczowie, Park Przemysłowy Lubaczów

Tereny inwestycyjne zlokalizowane przy ul. Technicznej i powstały tam niedawno Park Przemysłowy Lubaczów zostały włączone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Dzięki interwencji poseł Anny Schmidt-Rodziewicz (PiS), sprawa przyśpieszyła.

O włączenie terenów inwestycyjnych zlokalizowanych przy ul. Technicznej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec władze miejskie zabiegały od początku roku. Formalny wniosek w tej sprawie został złożony w SSE Euro-Park w lutym br., a następnie, po skompletowaniu dokumentacji 14-stu innych lokalizacji, w połowie czerwca trafił do Ministerstwa Rozwoju. Później niestety utknął w ministerialnych gabinetach i mimo licznych interwencji wnioskodawców, sprawa nie ruszyła do przodu.

Władze miejskie zwróciły się więc z prośbą o interwencję do poseł Anny Schmidt-Rodziewicz (PiS). Ta oprócz tego, że złożyła oficjalną interpelację w tej sprawie, interweniowała także bezpośrednio u wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W tym momencie sprawa nabrała tempa, a ministerstwo rozpoczęło procedurę legislacyjną, której efektem jest Rozporządzenie Rady Ministrów rozszerzającego strefę mielecką, m.in. o tereny Parku Przemysłowego Lubaczów. 29 grudnia b.r. Rozporządzenie zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw pod pozycją 2240.

Na terenie naszego miasta istnieje Podstrefa Lubaczów SSE Euro-Park. Powstała dzięki staraniom władz miasta i zarządu likwidowanego Zakładu Maszyn Budowlanych. W 2006 roku złożony został wniosek do Agencji Rozwoju Przemysłu, administratora SSE Mielec. Potencjalny inwestor, który chciał kupić likwidowany zakład, postawił warunek, że jego inwestycja musi mieć możliwość skorzystania z ulg strefowych. Wniosek spotkał się z aprobatą ARP i Rady Ministrów, a w miejsce ZMB powstała Fabryka Maszyn Lubaczów i funkcjonuje do dziś. W następnych latach do Podstrefy Lubaczów włączono kolejne tereny.

Rozporządzenie daje możliwość Miastu występowania z oficjalną ofertą do potencjalnych inwestorów. Dotychczas do UM docierały zapytania od zainteresowanych. Były one kierowane bezpośrednio do Burmistrza, bądź też za pośrednictwem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych czy Biura Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Rzeszowie. Do czasu włączenia Parku Przemysłowego Lubaczów do SSE Euro-Park władze Lubaczowa musiały wstrzymać się z dysponowaniem tymi terenami. Taki był wymóg zawarty we wniosku o rozszerzenie Podstrefy Lubaczów SSE.

(źródło: elubaczow.com, informacja własna)

Urząd Miejski
w Lubaczowie

ul. Rynek 26
37-600 Lubaczów

tel: +48 16 632 80 10
fax: +48 163 11 91

e-mail: invest@um.lubaczow.pl

Pon - Pt: 7:30 - 15:30

Na skróty