Aktualności

Jesteś tutaj: Home 9 Aktualności 9 PGNiG odkrywa kolejne złoże gazu na Ziemi Lubaczowskiej

PGNiG odkrywa kolejne złoże gazu na Ziemi Lubaczowskiej

utworzone przez | 27 lut, 2018 | Aktualności, Dzieje się w Lubaczowie

Jak informuje PGNiG w okolicach Lubaczowa na terenie koncesji Lubliniec-Cieszanów odkryto nowe złoże gazu. Ze wstępnych analiz wynika, że zdolności wydobywcze kształtować się będą na poziomie 20 mln m3 gazu ziemnego rocznie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. odkryło nowe wielohoryzontowe złoże gazu ziemnego na głębokości 700 m stosując metodę sejsmiczną 3D pozwalającą na bardzo dokładne określenie budowy geologicznej potencjalnego obszaru zalegania złóż. Prace poszukiwawczo-rozpoznawcze prowadzone w gminie Cieszanów w powiecie lubaczowskim są aktualnie na etapie prób złożowych – otwór poszukiwawczy Nowe Sioło-1. Wstępne zdolności wydobywcze szacowane są na poziomie 20 mln m3 gazu rocznie. Analiza końcowych pomiarów geofizycznych wskazuje na obecność kilku horyzontów gazonośnych (horyzonty gazonośne – warstwy skał zbiornikowych nasycone węglowodorami (ropą naftową lub gazem ziemnym). W złożu może występować od jednego do kilkunastu lub więcej horyzontów ropo/gazonośnych.).

  • To kolejne w ostatnim czasie odkrycie na Podkarpaciu. Z dużym powodzeniem stosujemy tam nowe metody poszukiwań – mówi Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. – Planujemy w tym rejonie jeszcze dwa otwory poszukiwawcze i dopiero wtedy będziemy mogli określić potencjał zasobowy. Pozwoli nam to także na opracowanie strategii zagospodarowania tych płytko zalegających horyzontów gazowych – dodaje.

Nowe odkrycie leży na północ od złoża gazu ziemnego Lubaczów i na południowy wschód od złoża gazu ziemnego Lubliniec-Cieszanów. PGNiG ma wyłączność na prowadzenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych na terenie tej koncesji (mapa koncesji w Polsce >).

Źródło: PGNiG

Urząd Miejski
w Lubaczowie

ul. Rynek 26
37-600 Lubaczów

tel: +48 16 632 80 10
fax: +48 163 11 91

e-mail: invest@um.lubaczow.pl

Pon - Pt: 7:30 - 15:30

Na skróty