Koncepcja
Główne cele powołania i działalności Parku:
- Przyciągnięcie nowych inwestorów.
- Stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości.
- Wspieranie tworzenia i rozwoju więzi kooperacyjnych.
- Promowanie koncepcji konkurencyjnej współpracy.
- Promowanie i wspieranie inicjatyw klastrowych.
- Wspieranie innowacyjnych projektów.
- Wspieranie współpracy przedsiębiorstw i jednostek naukowo-badawczych.
- Stworzenie i rozwój regionalnej infrastruktury przemysłowej.
- Podnoszenie kwalifikacji pracowników zatrudnionych na terenie Parku.
- Zmniejszenie bezrobocia na terenie Miasta.
Oferta Parku Przemysłowego Lubaczów adresowana jest głównie do przedsiębiorstw MŚP (małych i średnich) zarówno z Polski jak i zagranicy. Za takim rozwiązaniem przemawia zarówno niewielki rozmiar parku, jego lokalizacja oraz analiza otoczenia społeczno-gospodarczego gminy, powiatu i regionu. Oferta koncentruje się w pierwszym okresie rozwoju na zapewnieniu potencjalnym inwestorom atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zlecenie Gminy Lubaczów („Badania oczekiwań inwestorów zewnętrznych i potencjału miasta Lubaczowa i Gminy Lubaczów”) takie tereny powinny reprezentować następujące cechy:
- Działki o charakterze inwestycyjnym.
- Uzbrojenie terenu.
- Ujęte w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego.
- Przystępna cena.
- O wielkości od 1 do 3 hektarów.
- Położone w pobliżu terenów miejskich.
- Dobrze skomunikowane.
Analiza lokalnego rynku pracy oraz otoczenia społeczno-gospodarcze (w tym bliskość granicy z Ukrainą oraz przejścia granicznego) wskazują na wybór specjalizacji branżowej Parku w obszarach handlu i logistyki oraz przetwórstwa przemysłowego. Taka specjalizacja będzie wystarczająca do osiągnięcia efektu klastra w Parku i jego otoczeniu, co jest zalecanym rozwiązaniem w literaturze przedmiotu i praktyce funkcjonowania klastrów w Polsce. Strategia parku przemysłowego jest stosowana przede wszystkim w regionach, w których przeważają tradycyjne sektory gospodarki, gdzie sektor wysokich technologii i badawczo-rozwojowy jest słabo rozwinięty. Jednocześnie tworzy to warunki przyciągnięcia do Parku Przemysłowego Lubaczów szerokiego grona inwestorów, co jest ważne w celu zbudowania masy krytycznej oraz uzyskania pozytywnych efektów finansowych (wzrost dochodów Gminy, utrzymanie osób zatrudnionych do obsługi Parku etc) i społecznych (wzrost zatrudnienia) działalności PPL.
Park nie ogranicza okresu pobytu lokatorów, oferując sprzedaż terenów inwestycyjnych inwestorom zainteresowanym funkcjonowaniem w ramach Parku.